Brazylia Santos

Najwyższej jakości świeżo palona kawa

Delikatna kawa o lekkim smaku czekoladowo – orzechowym, ze słodkim aromatem to bez wątpienia Brazylia Santos, jedna z najpopularniejszych kaw na świecie. Federacyjna Republika Brazylii czyli po prostu Brazylia to nadal główny eksporter kawy. Obecnie 1/3 kawy pochodzi właśnie z tego malowniczego kraju. Taka ilość przy uwzględnieniu, że jest to jedno Państwo jest naprawdę imponujące. Kawę produkuje się w całym pasie międzyzwrotnikowym, który charakteryzuje się występowaniem dodatniego temperaturami przez cały rok oraz dużą wilgotnością. Na terenie Brazylii znajduje się około 27 000 metrów kwadratowych plantacji. Plantacje zlokalizowane są w południowo – wschodniej części kraju na wysokości od 800  do 1350 metrów nad poziomem morza. Jak się dowiecie z następnych wpisów, nie jest to imponująca wysokość, ale wystarczająca, żeby kawa rosła w czystym klimacie co wpływa na jej świetny smak. Kawa w Brazylii uprawiana jest przede wszystkim na dużych plantacjach przez co zbierana jest przy użyciu maszyn.

Arabika Brazylia Santos uprawiana jest w rejonach Mogiana, Sul De Minas czy Carrado po czym dostarczana jest do portowego miasta Santos, gdzie zielone ziarna kawy załadowywane są na statki i rozsyłana po świecie. Nazwa kawy nie pochodzi wiec, jak zazwyczaj od regionu uprawy, a od nazwy miasta, z którego wyrusza w podróż po świecie. Określenie Brazylia Santos dotyczy kawy pochodzącej z wielu plantacji znajdujących się w promieniu setek kilometrów od samego miasta. Ze względu na dużą ilość plantacji dostarczających kawę pod szyldem Brazylia Santos sposób przeróbki ziarna jest różny. Brazylia Santos poddawana jest przeróbce na sucho lub na mokro, a wszystko to zależy od plantacji. My, jako importer surowca mamy oczywiście wpływ na kawę jaką kupujemy.

Jak już wiecie, krzewy kawowca a raczej drzewa, które przycinane są do wielkości krzewów, pochodzą z Etiopii. Jak wiec dostały się do Brazylii? Jak zwykle powstała na ten temat ciekawa historia z wątkiem miłosnym, a mianowicie : ziarna kawowca zdobył płk Francisco de Melo Palheta, który została wysłany do Gujany Francuskiej w celu zdobycia ziaren lub sadzonek kawy. Płk Francisco de Melo Palheta odniósł sukces, jednakże nie w drodze politycznych negocjacji lecz na drodze miłości, albowiem uwiódł żonę gubernatora Gujany Francuskiej. Na pożegnanie, zakochana kobieta wręczyła Półkownikowi kwiaty, w których przemyciła ziarna krzewów kawowca. Dzięki tej miłosnej historii w 1727 roku w Brazylii został zasadzony pierwszy krzew kawowca.
Brazylia, bez wątpienia potrafiła wykorzystać to co otrzymała, stając się największym producentem kawy na świecie.

Aromat i smak

Arabika Brazylia Santos nie bez powodu jest jedną z najpopularniejszych kaw na świecie. Jest kawą niezwykle delikatną o bardzo niskim poziomie goryczy i kwaskowatości. Po zaparzeniu kawy otrzymujemy napar o nutach smakowych takich jak : czekolada, orzech, miód.  Oczywiście nuty smakowe oraz aromat zależą w pewnej mierze od stopnia palenia. Czym ciemniejsze palenie tym nuty smakowe mocniejsze, intensywniejsze z przebijającym się dymnym aromatem. Brazylia Santos używana jest przez każdego do wszystkiego. Stosowana jest w postaci kawy single origin lub jako element blendu. Zmieszana z Roibustą, łagodzi jej smak przy zachowaniu dużej ilości kofeiny. Arabika Brazylia Santos stanowi także znakomitą bazę do kaw smakowych, gdyż jej smak nie wybija się ponad nuty smakowe aromatu.

Brazylię Santos można śmiało polecić osobom zaczynającym swoja podróż w świat kawy.

Zapraszamy do naszego sklepu TUTAJ kupisz najwyższej jakości, świeżo paloną.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top