Stopień palenia

Najwyższej jakości świeżo palona kawa

Podczas produkcji kawy stopień palenia ma istotne znaczenie w odniesieniu do jej smaku, aromatu, ilości kofeiny oraz intensywności. Ponadto, dzięki stopniowi palenia wpływamy na smak tej samej kawy i wciąż na nowo ją odkrywać.

Nie ma określonej ilości stopni palenia, w związku z tym wszystko zależy od roast mastera, kawy, oraz potrzeb klienta dla którego przygotowywana jest kawa.

Jasno palona kawa to ziarna w bambusowo cynamonowych barwach, która powstaje tuż po pierwszym crack’u. W rezultacie, w kawie palonej w ten sposób występuje wiele intensywnych nut smakowych charakterystycznych dla pochodzenia danej kawy np. kwiatowych lub  owocowych. Kawa palona na jasny stopień posiada rześki przeniczno – fistaszkowy smak i pozbawiona jest charakterystycznego dla kawy goryczkowego smaku.

Wraz z czasem palenia cukry zawarte w kawie karmelizują się a kawa nabiera lekko goryczkowego smaku ukrywając pod dymnym karmelowym smakiem swoje indywidualne cechy. Czym ciemnej palona kawa, tym jej smak jest bardziej goryczkowo – dymny.  
Kawa ciemno palona traci swój słodkawo -owocowy charakter, zaś na jej powierzchni pojawia się olejek.
Dodatkowo, wysoka temperatura w trakcie prażenia kawy w stopniu mocno ciemnym pozbawia kawę prawie w całości kofeiny.

Sposób Palenia

Różne stopnie palenia uzyskujemy dzięki wydłużaniu / skracaniu czasu palenia oraz zmieniając temperaturę prażenia kawy. Tylko doświadczony roast master potrafi dostosować stopień palenia do oczekiwań klienta i za każdym razem uzyskiwać ten sam efekt. 

  • Kawa jasno palona powstaje w temperaturze 200 stopni Celsjusza.
  • Najpopularniejszy średni stopień palenia kawy przebiega w temperaturze od 210 -220 stopni Celsjusza.
  • Ciemne palenie kawy przeprowadza się w temperaturze między 225-250 stopni Celsjusza.

Który Stopień Wybrać

Kawa jasno palona polecana jest osobą lubiącym alternatywne metody zaparzania, gdyż w takim stopniu palenia najlepiej wyczuwalne są charakterystyczne dla pochodzenia nuty smakowe kawy. Tylko w taki sposób możemy poznać indywidualny smak i aromat kawy.

Kawy ciemniejsze, wręcz dymne polecane są do parzenia w ekspresach automatycznych lub kolbowych do przygotowywania kaw mlecznych.

Najwyższej jakości świeżo palona Arabika

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top