Kawa rzemieślnicza

Rzemieślnicza Palarnia Kawy Cafe Ina

Mówi się, że jeśli nie piłeś kawy rzemieślniczej, to tak naprawdę nie piłeś kawy w ogóle. Jest w tym sporo prawdy, bo gdy takiej spróbujesz, znajdziesz doznania, których próżno szukać w ogólnodostępnej masówce. Niepozorne brązowe ziarenka mają wiele do zaoferowania – pokażemy Ci, jak z tego korzystać!

Jak wybrać dobą kawę?

Po pierwsze, dobra kawa to kawa wysokiej jakości. To kawa, której krzewy rosną w konkretnych warunkach klimatycznych, a ziarna wypalane są krótko przed sprzedażą, po wieloetapowej selekcji najlepszych egzemplarzy. To kawa o doskonałym, bogatym bukiecie smaków, który różni się pomiędzy gatunkami.

Kawa potrafi zaskoczyć – w szczególności początkujących. W kawie z supermarketu zazwyczaj trudno wyczuć cokolwiek poza agresywną goryczką. Nasza kawa to jej całkowite przeciwieństwo – zachwyca pełnią smaku i sprawia, że chce się ją pić bez końca.

Po drugie, dobra kawa to taka, która zwyczajnie nam smakuje. Obfitość aromatów, jaką skrywa kawa z Palarni Cafe Ina, pozwala każdemu znaleźć przyjemność dla podniebienia. W zależności od gatunku, kawa może mieć np. aromaty orzechów, karmelu, czekolady, kwiaty, cytrusów albo torfu. Może być kwaśna lub gorzkawa. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu – mocna lub delikatna. Nie ma jednej kawy, której smak spodoba się każdemu.

Jak wybrać kawę dla siebie?

  • Zwróć uwagę na etykietę – powinna informować o pochodzeniu, odmianie oraz dacie i sposobie wypalenia
  • Wybieraj ziarna – zachowują aromat do 3 miesięcy od wypalenia. Mielona kawa wietrzeje już po kilkunastu godzinach po wysypaniu z młynka. I nie pomoże tu najszczelniejszy słoik.
  • Eksperymentuj – i baw się smakami! Nie stroń od nowości, intrygujących aromatów i daj się ponieść ciekawości.
  • Nie bój się pytać – baristów, obsługi sklepu, innych kawoszy

Do przygotowania kawy rzemieślniczej nie zawsze wystarczy czajnik i kubek. Potrzebne jest kilka gadżetów, które na szczęście są łatwo dostępne i rozsądne cenowo. Bez czego nie obejdzie się początkujący smakosz?

  • Młynek – decyduje jak drobno będą zmielone ziarna, co wpływa na smak gotowego napoju. Najlepiej wybrać młynek żarnowyz regulacją grubości mielenia i wygodnym dostępem do żaren, który ułatwi ich czyszczenie.
  • Dzbanek filtrujący – zarówno woda z kranu, jak i większość wód butelkowanych zawiera zbyt dużo minerałów. Minerały te wchodzą w reakcje z substancjami zawartymi w kawie i zmieniają jej smak. A dzbanek z filtrem to ekonomiczne i wygodne źródło miękkiej wody.
  • Waga – łyżeczka łyżeczce nierówna, dlatego w odmierzaniu lepiej zdać się na wagę. Jej precyzja zapewnia zawsze te same proporcje kawy i wody.
  • Sprzęt do parzenia – Każda metoda parzenia daje inny smak tych samych ziaren. Wybór zależy wyłącznie od Twoich upodobań. Miłośnicy delikatnych smaków polubią dripper i AeroPress. Zwolennikom mocno nasyconej kawy bardziej przypadnie do gustu kawiarka albo ekspres ciśnieniowy.
    Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z wyborem ziaren i sprzętu lub prawidłowym przygotowaniem – odsuń niepokój na bok. Kawa – jak każda inna pasja – da Ci największą przyjemność, gdy podejdziesz do niej na luzie. Podchodź otwarcie do nowych doświadczeń, a świat kawy zafunduje Ci fascynującą przygodę!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top