Roast master

Najwyższej jakości świeżo palona kawa

Kawa jest dla wielu z nas magicznym napojem, bez którego wprost nie sposób wyobrazić sobie udanego poranka ani reszty dnia. Ten gorący napar nie tylko pobudza nas do działania i stymuluje ukryte pokłady naszej kreatywności, ale — co niezwykle istotne — jest nieodzowną częścią wielu spotkań towarzyskich. W tym artykule postaramy przyjrzeć się bliżej osobom odpowiedzialnym za to, aby serwowana kawa odznaczała się optymalnym smakiem i aromatem.

Podstawowe zadania, jakie stoją przed roas masterm.

Aby rzetelnie przeanalizować rolę, jaką pełni roast master, trzeba uzmysłowić sobie, czym tak naprawdę jest surowa kawa. Mianowicie, występuje ona w formie zielonych ziaren o gorzkim i kwaskowatym smaku. Misją każdego roast mastera jest uczynienie tych pierwotnie mało apetycznych ziaren źródłem smakowitego napoju.

Z definicji, roast master manipuluje piecem, którym dysponuje palarnia kawy  – — taka jak na przykład Cafe Inaw ten sposób, aby uzyskać najlepszy możliwy smak. Doświadczeni fachowcy niejednokrotnie nadzorują także sam proces wyboru ziaren. Bardzo ważne jest bowiem, aby pochodziły one od zaufanych dostawców. Wtedy bowiem znacznie łatwiej uzyskać jest produkt dobrej jakości.

Roast masterzy przede wszystkim kontrolują stopień wypalenia ziaren. Pod wpływem wspomnianego procesu ziarna kawy stają się bardziej suche, lżejsze, rozszerzają się i zyskują ciemniejszy odcień. Metamorfozie ulegają także walory smakowe. Wynika to z faktu, że zawarte w ziarnach kawy naturalne cukry ulegają procesowi karmelizacji.

Oczywiście roast master korzysta w swojej pracy ze specjalistycznych urządzeń. Podczas swojej pracy wspomniani eksperci ładują ziarna kawy do specjalnego pojemnika i następnie uwalniają do zsypni. Stamtąd ziarna trafiają do specjalnego bębna, gdzie poprzez intensywna cyrkulacje poddawane są paleniu. Oczywiście zakres zadań roast mastera jest ściśle związany z wielkością organizacji, dla której pracuje. W większych firmach osoba ta zajmuje się jedynie wypalaniem kawy. Jeśli jednak prowadzi ona jednoosobową działalność gospodarczą, wtedy w zakres jej obowiązków wkomponowana jest wszelkiego rodzaju papierkowa robota oraz marketing — zarówno ten bezpośredni, jak i poprzez media społecznościowe.

Roast master: niecodzienny zawód dla ludzi z pasją i powołaniem.

Aktualnie nie istnieje w Polsce żadna szkoła ani uczelnia, które w formalny sposób przygotowywałyby do zdobycia zawodu roast mastera. Osoby, które sprawują pieczę nad procesem palenia kawy, klasyfikuje się według różnorakich stopni wtajemniczenia. Tymi etapami (począwszy od najbardziej podstawowego) są:

  • palacz kawy,
  • roaster,
  • roast chef,
  • roast master.

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z profesjonalnym paleniem kawy zaczynają od najprostszych stanowisk – palacza kawy i roastera. W tej fazie poznają oni tajniki obsługi specjalistycznych urządzeń. Wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania, wzrasta także stopień wpływu, jaki dana osoba może wywrzeć na ostateczny smak i aromat gorącego napoju. Doświadczony roast master umie nie tylko tak sterować procesem palenia, aby konkretna kawa ziarnista uzyskała optymalny smak i zapach. Ten znawca jest także wirtuozem, który potrafi mieszać różne gatunki kaw — takich jak na przykład robusta, arabika tudzież liberica — w taki sposób, aby ostateczna kompozycja oczarowywała klientów swoimi unikalnymi walorami.

Cechy, jakimi powinien odznaczać się dobry roast master, są tylko na pierwszy rzut oka trudne do zdefiniowania. Z pewnością powinna to być osoba o wrażliwym podniebieniu i szczerym zamiłowaniu do konsumpcji kawy. Zawód ten pozwala na dużą dozę indywidualizmu. Wprawni eksperci nie boją się eksperymentować z różnymi smakami i mogą poszczycić się swoimi własnymi preferowanymi technikami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top