Choć w przypadku wszelkiego typu naparów (jak i napojów w ogóle) z reguły skupiamy się na smaku, warto jednak pamiętać, że aromat spożywanego płynu stanowi równie nieodzowny element całego sensorycznego doświadczenia. Nie inaczej jest w przypadku kawy — ktoś, kto dopiero uczy się odkrywać świat złożonych nut, najpewniej poczuje jedynie aromat palonych ziaren, który najczęściej utożsamiany jest z popularnym czarnym napojem. Gdy sięgniemy jednak nieco głębiej, otworzy się przed nami niezwykle rozległa zapachów zamkniętych w niewielkiej filiżance. Dowiedz się, jak je rozpoznać!
Zapach kawy — jakie nuty aromatyczne możesz wyczuć we własnej filiżance?
Aromat konkretnego naparu zależy od kilku różnych czynników — począwszy od gatunku i odmiany ziaren (a tym samym ich jakości), aż po sposób obróbki i stopień palenia. To wszystko wpływa na skład chemiczny kawy, która ląduje w Twojej filiżance, a w konsekwencji na jej zapach i smak. Skupmy się jednak na tym pierwszym.
Jakie zapachy można wyczuć w kawie? Zacznijmy od początku. Jasno palone ziarna z reguły uwalniają znacznie bardziej świeże aromaty, przywodzące na myśl zielone rośliny i kwiaty. W tym przypadku możesz liczyć chociażby na subtelne nuty jaśminu, ale także ziół, trawy oraz owoców. Ta ostatnia kategoria może z resztą przyjmować najróżniejsze formy — począwszy od niedojrzałych, lekko mdłych aromatów owocowych, aż po kwaśne cytrusy czy wyraziste wiśnie.
Po drugiej stronie spektrum leżą aromaty charakterystyczne dla mocno palonych odmian. Tu na pierwszy plan wysuwają się właśnie nuty palone — popiół, dym, wędzonka, a nawet ziemia. Poza tym warto wspomnieć chociażby o orzechach, gorzkiej czekoladzie czy też karmelu. Spektrum uzupełniają natomiast aromaty korzenne i drzewne, przyprawy, a nawet charakterystyczne nuty słodu i zboża.
Jak pachnie kawa? Możliwości jest wiele!
Jak zatem widać, zapach kawy (szczególnie tej w wydaniu speciality) jest trudny do określenia, a wyodrębnienie jednego uniwersalnego profilu raczej mija się z celem. Mamy tutaj do czynienia z ogromną różnorodnością — poszczególne mieszanki aromatów potrafią zaskoczyć nawet wytrawnych koneserów. Koniecznie sprawdź pozostałe artykuły, które czekają na Ciebie w naszym serwisie, aby dowiedzieć się więcej!
Dwadzieścia , trzydzieści lat temu nigdy nie czułem w kawie mielonej , obojętnego gatunku i firmy silnego aromatu wędzonego mięsa. Obecnie jest to nagminne. Okropnie to psuje przyjemność picia kawy. Czy to są jakieś obwarowania ,przepisy palenia kawy ,że musi ona tak śmierdzieć wędzonką. ??)
Dzień dobry,
Przykro nam, że nie może się Pan cieszyć smakiem kawy. Poza pojedynczymi wypadkami, jak np. pożar, kiedy uprażona i niezabezpieczona kawa może przejść dymem palonej łuski nie przychodzi mi do głowy inny powód, dla którego wina może leżeć po stronie producenta. Nie wyobrażam też sobie żeby szanująca się palarnia świadomie sprzedawała taką kawę. Inna kwestia to dobór odpowiedniego stopnia palenia. Ciemne ziarno może dawać delikatny posmak „wędzonki”. Możliwe, że Pana kubki smakowe są bardziej wyczulone na ten aromat. Inne istotne kwestie, które mają wpływ na odczuwane aromaty, to sposób w jaki Pan przechowuje oraz parzy kawę. Jeżeli przesypuje Pan kawę do innego pojemnika i/lub przechowuje kawę w lodówce, to nie tylko to czy jest to szczelny pojemnik, ale też surowiec z jakiego jest stworzony ma znaczenie. Najlepszy będzie szklany. Jeszcze inna kwestia to sprzęt z jakiego Pan korzysta.