Ciekawostki

Jak pachnie herbata? Jakie nuty zapachowe można wyczuć w herbacie

Aromat herbaty

Choć mówiąc o wrażeniach płynących z picia wysokiej jakości herbaty zazwyczaj skupiamy się na smaku, warto pamiętać, że to aromat jest właściwie równie istotny dla całości doświadczenia. Nieprawdą jest również stwierdzenie, że zapach naparu z liści to cecha uniwersalna, podobna niezależnie od gatunku. Wręcz przeciwnie – świat aromatów jest niezwykle bogaty, a zupełnie różne profile nawet w obrębie jednej odmiany nie są niczym nadzwyczajnym. Poniżej podpowiadamy, czego możesz się spodziewać poszukując wyrazistych nut we własnej filiżance.

Zapach herbaty – jakie aromaty możesz wyczuć?

Zacznijmy od podstawowego rozróżnienia, które choć jest daleko idącym uogólnieniem, pozwala lepiej zrozumieć świat aromatycznych naparów na samym starcie. Mowa oczywiście o „brown taste” oraz „green taste„, czyli zestawach cech sensorycznych przypisywanych odpowiednio czarnym i zielonym herbatom. Przekonajmy się zatem, czym charakteryzuje każdy z nich.

„Zielony” profil zapachowy to nuty w dużej mierze roślinne – króluje tutaj świeżo skoszona trawa, a także orzeźwiające i kwaśne owoce i warzywa (od jabłek i arbuza, aż po świeże ogórki, szpinak czy też glony). Za taki profil (jak w przypadku wszystkich cech każdego naparu) odpowiada zestaw związków chemicznych uwalnianych podczas obróbki i parzenia. Tu na pierwszy plan wysuwają się heptanal i hexenal pochodzące od kwasów tłuszczowych.

Po drugiej stronie spektrum mamy zapachy „brązowe”, zazwyczaj obecne w odmianach czarnych. Tutaj przeważa z kolei słodycz, ciepło i paloność. Pod wpływem obróbki cieplnej aminokwasy przekształcają się w cukry – w odmianach z tej kategorii możemy spodziewać się aromatu wanilii, karmelu, miodu, kawy, a także przypraw korzennych. Głównym związkiem odpowiedzialnym za taki profil jest natomiast salicylan metylu. Co ciekawe, czarnej herbacie zazwyczaj towarzyszy uczucie większego ciepła, nie tylko z uwagi na wyższą temperaturę parzenia, ale również zbiór rozgrzewających aromatów właśnie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zapachu i smaku herbaty? Sprawdź pozostałe artykuły, które czekają na Ciebie w naszym serwisie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *