Ciekawostki

Jak pachnie kawa? Jakie zapachy można wyczuć w kawie

Choć w przypadku wszelkiego typu naparów (jak i napojów w ogóle) z reguły skupiamy się na smaku, warto jednak pamiętać, że aromat spożywanego płynu stanowi równie nieodzowny element całego sensorycznego doświadczenia. Nie inaczej jest w przypadku kawy — ktoś, kto dopiero uczy się odkrywać świat złożonych nut, najpewniej poczuje jedynie aromat palonych ziaren, który najczęściej utożsamiany jest z popularnym czarnym napojem. Gdy sięgniemy jednak nieco głębiej, otworzy się przed nami niezwykle rozległa zapachów zamkniętych w niewielkiej filiżance. Dowiedz się, jak je rozpoznać!

Zapach kawy — jakie nuty aromatyczne możesz wyczuć we własnej filiżance?

Aromat konkretnego naparu zależy od kilku różnych czynników — począwszy od gatunku i odmiany ziaren (a tym samym ich jakości), aż po sposób obróbki i stopień palenia. To wszystko wpływa na skład chemiczny kawy, która ląduje w Twojej filiżance, a w konsekwencji na jej zapach i smak. Skupmy się jednak na tym pierwszym.

Jakie zapachy można wyczuć w kawie? Zacznijmy od początku. Jasno palone ziarna z reguły uwalniają znacznie bardziej świeże aromaty, przywodzące na myśl zielone rośliny i kwiaty. W tym przypadku możesz liczyć chociażby na subtelne nuty jaśminu, ale także ziół, trawy oraz owoców. Ta ostatnia kategoria może z resztą przyjmować najróżniejsze formy — począwszy od niedojrzałych, lekko mdłych aromatów owocowych, aż po kwaśne cytrusy czy wyraziste wiśnie.

Po drugiej stronie spektrum leżą aromaty charakterystyczne dla mocno palonych odmian. Tu na pierwszy plan wysuwają się właśnie nuty palone — popiół, dym, wędzonka, a nawet ziemia. Poza tym warto wspomnieć chociażby o orzechach, gorzkiej czekoladzie czy też karmelu. Spektrum uzupełniają natomiast aromaty korzenne i drzewne, przyprawy, a nawet charakterystyczne nuty słodu i zboża.

Jak pachnie kawa? Możliwości jest wiele!

Jak zatem widać, zapach kawy (szczególnie tej w wydaniu speciality) jest trudny do określenia, a wyodrębnienie jednego uniwersalnego profilu raczej mija się z celem. Mamy tutaj do czynienia z ogromną różnorodnością — poszczególne mieszanki aromatów potrafią zaskoczyć nawet wytrawnych koneserów. Koniecznie sprawdź pozostałe artykuły, które czekają na Ciebie w naszym serwisie, aby dowiedzieć się więcej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *