Jak smakuje kawa? Jakie nuty można wyczuć w kawie

Najwyższej jakości świeżo palona kawa

Czasy, kiedy to w powszechnej świadomości konsumentów kawa smakowała po prostu jak kawa, bezpowrotnie minęły. Rosnąca świadomość smaku klientów, a także towarzysząca jej chęć odkrywania nowych wrażeń sensorycznych, doprowadziły do prawdziwej eksplozji popularności odmian speciality oraz nowych, często alternatywnych metod parzenia. Jakie nuty możemy wychwycić delektując się wysokiej jakości ziarnem? Przekonajmy się!

Odkryj potencjał swoich ziaren — jakie nuty smakowe w nich drzemią?


Smak kawy naturalnie zależy w dużej mierze od gatunku ziaren — nie bez powodu na rynku dostępne są setki odmian o różnorodnym profilu i charakterze — lecz równie istotną rolę odgrywa tutaj stopień palenia. Ziarna jasno palone z reguły zachowują bardziej roślinny charakter, pełen nut kwiatowych i owocowych. Ciemny stopień palenia to z kolei odczucia tradycyjnie utożsamiane z czarnym napojem.

Na co konkretnie możemy liczyć wybierając jasno lub średnio palone warianty kawy? Warto wspomnieć, że to właśnie te opcje pozwalają zachować najwięcej z oryginalnego charakteru ziaren. Opcji mamy tutaj wiele — królują tutaj wspomniane już nuty roślinne, przede wszystkim kwiaty oraz owoce. Tego typu odmiany zazwyczaj należą do nieco bardziej kwaśnych, orzeźwiających, choć wyczuwalna owocowa słodycz wcale nie jest niczym niezwykłym.

Ciemne ziarna, jak można się spodziewać, znajdują się raczej po drugiej stronie spektrum. W tym przypadku najczęściej natkniemy się na nuty palone — możesz liczyć na zdecydowanie bardziej goryczkowy charakter z wyczuwalnym aromatem popiołu. Inne smaki to chociażby gorzka czekolada, karmel, orzechy oraz przyprawy (jak pieprz lub wanilia).

Jak smakuje kawa? Odkryj bogactwo doznań sensorycznych!


Powyższy podział to oczywiście podstawy — świat kawy oraz drzemiących w niej nut smakowych jest znacznie bardziej złożony. Dość powiedzieć, że na ostateczny charakter tego napoju może składać się aż 1000 związków chemicznych, nie wspominając nawet o sposobie uprawy i obróbki. Bez względu na to, czy jesteś wprawionym amatorem czarnego naparu, czy raczej dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z segmentem speciality — przed Tobą jeszcze wiele do odkrycia!

Rzemieślnicza Palarnia Kawy Cafe Ina

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top