Wszystko o kawie

Najwyższej jakości świeżo palona kawa

Kawa czarna, flat white, americano, latte, espresso, ristretto, mrożona… O fakcie, że istnieje mnóstwo rodzaju kaw oraz metod ich zaparzania nikogo szczególnie nie trzeba przekonywać. Warto jednak trzymać się kilku naprawę łatwych oraz podstawowych zasad, aby duży kubek kawy i małe espresso smakowały wyjątkowo, szczególnie we własnym, domowym zaciszu. Zarówno tradycyjne metody parzenia kawy przy użyciu kawiarki lub ekspresu ciśnieniowego, jak i te alternatywne, mogą wycisnąć z odpowiednio zmielonej i właściwie dobranej kawy całe bogactwo jej aromatów oraz smaków.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kawy?

  1. Stopień wypalenia ziaren kawy. Powszechnie możemy spotkać się z trzema stopniami palenia ziaren kawy: ciemnym, średnim oraz jasnym. Delikatna w smaku arabika o średnim lub niskim stopniu palenia będzie idealnym rozwiązaniem do parzenia metodami alternatywnymi. Średnio palona arabika lub jej mieszanki z dodatkiem robusty polecane są przede wszystkim do parzenia w kawiarce oraz ekspresie ciśnieniowym. Będzie ona bowiem odpowiedzialna za gęstą, orzechową cremę, która długo utrzyma się na powierzchni naparu.
  2. Stopień mielenia ziaren. Jest to kluczowy element, na który należy zwrócić uwagę wybierając daną metodą przygotowywania kawy. Ogólna zasada brzmi im dłuższy jest czas parzenia kawy, tym grubiej należy zmienić ziarna. Spowoduje to, że kawa nie będzie ani gorzka, ani kwaśna, a wszystkie olejki w niej zawarte dostaną się do naparu. Jeśli zatem przygotowujesz kawę w dripie, chemixie, syfonie lub french pressie, powinna być ona grubo zmielona. Wszyscy, którzy uwielbiają kawę parzoną w ekspresie ciśnieniowym, kawiarce lub po turecku powinni wybrać kawę bardzo drobno zmieloną. Konkretnej reguły nie ma jednak w przypadku AeroPress, tutaj zdajemy się na nasz gust.
  3. Młynek do kawy. Jeśli kupujesz świeżą kawę w ziarnach, należy także zaopatrzyć się w młynek do kawy. Obecnie na rynku jest ich naprawdę wiele – takie działające na zasadzie walca, młynki żarnowe, czy młynki ostrzowe. 

Wybrane metody parzenia kawy.

Kawiarka. Parzenie kawy w kawiarce jest bardzo proste. Zazwyczaj używa się do tego mieszek do espresso lub kawy przeznaczonej do metod alternatywnych. Kawa powinna być wielkości soli kuchennej. Następnie wsypujemy ją do sitka kawiarki i wyrównujemy palcem jej powierzchnię tak, aby zajęła całe dno sitka. Wlewamy ciepłą wodę do dolnego zbiornika kawiarki, zakręcamy urządzenie i umieszczamy je na palniku. Po tym, jak napar zacznie wrzeć, kawa jest gotowa do picia.

Chemex. Jest to urządzenie, które służy do zaparzania kawy metodą przelewową. Kawa musi być zmielona na grube ziarna. Ziarna przesypujemy do filtra i delikatnie wyrównujemy powierzchnię. Zlewamy kawę wodą w temperaturze około 95°C. Powtarzamy ten proces do zużycia całej wody. Po tym, jak kawa spłynie do naczynia, możemy delektować się jej smakiem.

AeroPress. Jest to bardzo proste urządzenie, które mogą używać nawet amatorzy parzenia kawy. W tym celu gotujemy wodę, wkładamy plastikowy filtr do sitka i zakładamy AeroPress. Przykręcamy sitko wraz z filtrem do cylindra i stawiamy cylinder na dzbanku lub kubku, w którym parzona będzie kawa. Do cylindra dodajemy zmielona kawę. Dodajemy wodę w stosunku 2:1 do kawy. Pozostawiamy kawę do namoczenia przez około 30 sekund. Używamy pozostałej wody i po upływie minuty mieszamy kawę. Kawę popychamy znajdującym się w cylindrze powietrzem. Następnie przeciskamy ją przez filtr, a do naszego kubka wpada czarny i aromatyczny napar.

Kawy ziarniste, mielone, do ekspresu i wiele innych znajdziesz na https://cafeina.eu/sklep

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top