Ile kofeiny znajduje się w kawie?

Najlepsze kawy smakowe 100% arabika

Gorąca filiżanka tego naparu wypita z samego rana zazwyczaj sprawia, że czujemy więcej energii i zyskujemy siłę do sprostania różnorodnym wyzwaniom, które czekają na nas w ciągu dnia. Kawa jest dla wielu stanowi obowiązkowy element idealnego poranka. Jej zapach oraz smak pozwalają otworzyć oczy po kilkugodzinnym śnie i przygotować się do przeżycia całego dnia. Ale od czego właściwie zależy takie działanie tego napoju? Przede wszystkim od zawartości kofeiny. Ale czym tak właściwie jest ta substancja, jakie dokładnie jest jej działanie oraz ile znajduje się jej w zwykłej filiżance lub kubku kawy? Przekonasz się o tym czytając nasz artykuł, który pozwoli Ci zrozumieć fenomen najlepszych świeżo palonych ziaren dostępnych w naszym sklepie internetowym Cafe Ina!

Czym właściwie jest kofeina i jak doszło do jej odkrycia?

Ludzie nie wiedzieli o jej istnieniu od samego początku, a mimo to chętnie pili napar ze świeżo palonych ziaren, ponieważ odczuwali po nim poprawę energii i szybkie pobudzenie. Dopiero później, bo w pierwszej połowie XIX wieku doszło do jej odkrycia – kofeina została wykryta przez niemieckiego chemika, który badał substancje znajdujące się w kawie. Doszedł on do wniosku, że na roślinie kawowca znajdują się pewne ilości kofeiny, która w naturalnym środowisku chroni ją przed niszczycielskim wpływem insektów. Jest to naturalny pestycyd, który występuje również na niektórych gatunkach krzewów herbacianych, a także kakaowcach. Okazuje się więc, że wbrew powszechnym przekonaniom, określona ilość kofeiny znajduje się również w herbacie, a nawet jednej z ulubionych słodkich przekąsek, jaką jest czekolada.

Działanie kofeiny dla naszego organizmu – w czym może pomóc wprowadzenie jej do codziennej diety i czy jest to zalecane dla każdego?

Wiesz już, że kofeina działa zabójczo na owady będące potencjalnym zagrożeniem dla roślin w ich naturalnym środowisku. Ale w jaki sposób oddziałuje na ludzi? Zakłada się, że napar z ziaren kawowca może nas pobudzać, a tym samym poprawiać koncentrację i samopoczucie. Ponadto określona ilość kofeiny, znajdująca się w zimnych i gorących napojach, może również:

  • wspomagać proces trawienia i poprawiać przemianę materii – czego naturalnym następstwem jest to, że po wypiciu ciepłego naparu zazwyczaj czujemy potrzebę udania się do łazienki;
  • sprzyjać odchudzaniu – dzieje się tak ze względu na przyspieszenie tzw. procesu termogenezy, dzięki któremu szybciej spalamy kalorie. Warto jednak dodać, że nie jest ona wyłącznym remedium na nadprogramowe kilogramy, dlatego w celu zachowania zdrowego trybu życia powinno się skupiać przede wszystkim na odpowiednio zbilansowanej diecie oraz regularnej aktywności fizycznej;
  • pomagać w przypadku zmęczenia i pobudzać nas do działania.

Poznaj dawkę kofeiny zalecaną do codziennego spożycia!

Oczywiście korzyści z picia kawy wcale nie oznaczają, że powinniśmy delektować się nią non stop. Zalecana i bezpieczna ilość spożywanej substancji pobudzającej, która znajduje się w ziarnach, jest bowiem ograniczona. W przypadku osób dorosłych jest to 300 mg na dobę i uznaje się to za nieprzekraczalną wartość. W przypadku przedawkowania zalecanej ilości kofeiny znajdującej się w kawie może bowiem dojść do nieprzyjemnych konsekwencji takich jak drgawki, nadmierne pobudzenie, a tym samym problemy ze snem.

Ile kofeiny znajduje się w Twojej ulubionej kawie?

Espresso, cappuccino czy rozpuszczalna – w zależności od rodzaju i sposobu przygotowania Twojego ulubionego napoju, będzie on zawierał inną ilość substancji pobudzającej. W takim razie, ile kofeiny znajduje się w kawie? Standardowo przyjmuje się, że jeden kubek naparu o pojemności 220 ml posiada około 100 mg tej substancji, natomiast mała filiżanka tylko 60 mg. Jeżeli więc zależy Ci na przestrzeganiu zalecanej dawki, możesz wypić aż 3 kubki napoju dziennie bez obawy, że dotkną Cię nieprzyjemne skutki uboczne. Oczywiście należy pamiętać, że kofeina znajdująca się w kawie działa inaczej na każdego człowieka, dlatego jej spożywaną ilość należy dostosować do swoich możliwości, gustów i przede wszystkim stanu zdrowia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top