Początki przygody z kawą rzemieślniczą bywają frustrujące. Chyba każdy, kto był na początku tej drogi, nieraz wściekał się w duchu, że nie czuje tych wszystkich niuansów, o których z taką oczywistością mówią bardziej zaawansowani znajomi.

Dobra wiadomość jest taka, że jest wyjście z tej sytuacji. Można wyćwiczyć swoje kubki smakowe tak, aby wychwyciły najbardziej ulotne aromaty i otwierały drzwi do ukrytej w ziarnach feerii smaków.

SKĄD BIERZE SIĘ SMAK KAWY?

Na początku warto dowiedzieć się, co wpływa na smak kawy. Gdy pada pytanie, dlaczego kawy różnią się od siebie smakiem, to pierwszym powodem, jaki przychodzi do głowy, jest zróżnicowanie gatunków. Ale to nie jedyna prawidłowa odpowiedź. Co jeszcze ma znaczenie?

Miejsce uprawy
Z miejscem i sposobem uprawy związany jest termin terrior, czyli – za Wikipedią – unikatowy splot warunków geologicznych i klimatycznych. Na terrior składają się m.in. wilgotność powietrza, skład gleby, nasłonecznienie, opady, temperatura czy wysokość nad poziomem morza. To wszystko ma wpływ na rozwój owoców kawowca i zawarte w nim substancje.

Obróbka
Po zakończeniu zbiorów owoce poddawane są obróbce, która polega na oddzieleniu miąższu od ziarna. Ziarna wyłuskane metodą na mokro charakteryzują się lekkimi, orzeźwiającymi nutami. Wyłuskane na sucho są z kolei bardziej słodkie i owocowe.

Palenie
Zielone ziarna nie są przesadnie zachęcające, dlatego ich kolejnym przystankiem jest palarnia. Umieszczone w bębnie pieca wirują przez kilka do kilkunastu minut w temperaturze sięgającej nawet 250°C. Od czasu i temperatury wypalania zależy, jakie smaki uda się wydobyć z ziaren. W jasno wypalonej kawie można wyczuć więcej jej naturalnych aromatów. W kawie wypalonej mocno naturalne nuty częściowo ustępują miejsca tym nabytym w trakcie palenia – np. karmelowym lub orzechowym.

Parzenie
Jeśli zaparzyć tę samą kawę na kilka sposobów, każda filiżanka będzie smakować inaczej. Jedne metody sprawdzają się lepiej, gdy chcemy uzyskać kawę mocno nasyconą smakiem – jak ekspres ciśnieniowy i kawiarka. Inne świetnie nadają się do delikatnych naparów – np. AeroPress, french press albo chemex.

POCZUJ SMAK JĘZYKIEM… I NOSEM!

Zmysły węchu i smaku współpracują ze sobą – każdy ma w tym duecie własne zadanie. Najprościej przekonać się o tym w drodze prostego eksperymentu, gdy z zamkniętymi oczami i zatkanym nosem będziesz próbować rozpoznać smaki różnych produktów. Łatwo wtedy zorientować się, że język rozpoznaje podstawowe smaki, ale za wykrywanie wszelkich niuansów odpowiedzialny jest nos.

Rozpoznawanie smaków i zapachów to jedno – najpierw trzeba je zapamiętać. Na szczęście mózg całkiem nieźle radzi sobie z przechowywaniem informacji na temat aromatów, z którymi mieliśmy dotychczas kontakt. Warto więc podejść bardziej świadomie do wąchania potraw i smakowania ich składników. Im więcej ich poznasz, tym więcej będziesz umieć przywołać i nazwać.

ĆWICZENIE CZYNI MISTRZA

Zmysły można bardzo długo ćwiczyć bez korzystania ze specjalistycznych narzędzi. Przyjdzie jednak dzień, w którym okaże się, że to za mało. Jeśli uznasz, że jesteś gotowy, aby zgłębić świat kawowych aromatów, możesz skorzystać z kilku bardziej zaawansowanych metod.

Koło smaków
Opracowane przez Specialty Coffee Association koło smaków pomaga precyzyjnie definiować wyczuwane aromaty. Diagram podzielony jest na ogólne sekcje, a każda z sekcji zawiera szczegółową klasyfikację. To świetna pomoc w sytuacjach, gdy czujesz np. owocową nutę, ale nie masz pewności, z jakiego owocu pochodzi.

Cupping
Cupping – inaczej cup tasting – to technika degustacji kawy. Najczęściej służy do oceny jakości naparu. Może być też narzędziem do wykrywania niedoskonałości w wypalonych ziarnach albo pomagać w znalezieniu idealnych proporcji do mieszanki. Cupping można przeprowadzić samodzielnie, w domowym zaciszu. Jak? Należy przygotować kilka filiżanek kawy – tej samej wielkości, z takiej samej ilości ziaren i zachowując ten sam czas parzenia. Z gotowego naparu trzeba tylko zebrać piankę i można przejść do degustacji – mocno siorbiąc kawę z łyżeczki.

Zestawy zapachowe
Zaawansowanych kawowych zapaleńców mogą zainteresować zestawy aromatów zawierających wyizolowane nuty zapachowe występujące w kawie. Zapachy, jakie znajdują się w pełnym, 36-fiolkowym zestawie, to m.in. ziemniak, słoma, cedr, goździk, pieprz, wanilia, róża herbaciana, czarna porzeczka. Zestaw zapachowy pomoże w ćwiczeniach sensorycznych i przyda się do ślepych testów. Aromaty ukryte w ziarnach kawy są dostępne dla wszystkich. Każdy z nas może nauczyć się je rozpoznawać – a co za tym idzie – bardziej cieszyć się smakiem ulubionych gatunków. Jedyne, co potrzebne na początek, to ciekawość!

Close Menu
×
×

Koszyk