Kawy jednorodne

Etiopia Sidamo

Najwyższej jakości świeżo palona kawa

To niemal pewne, że właśnie region Sidamo i jego okolice są kolebką rośliny znanej dziś jako Coffea arabica. Rozprzestrzeniła się stamtąd na cały glob, stopniowo przenikając do niemal każdej znanej dziś kultury.

Odmiana, od której wszystko się zaczęło, to Etiopia Sidamo – prawdopodobnie najstarsza kawa świata.

Różne wersje tej samej legendy podają, że działanie kawy odkrył pasterz imieniem Kaldi lub wędrujący po Afryce sufi Shaikh ash-Shadhilem. Wspominaliśmy o tej legendzie w jednym w poprzednich wpisów, znajdziesz go tutaj. Każdy z nich miał natknąć się na stado niezwykle pobudzonych kóz i dojść do wniosku, że ich nadpobudliwość spowodowana jest jedzeniem niepozornych, czerwonych jagód.

Z kolei fakty mówią, że za odkrycie kawy odpowiedzialne są etiopskie plemiona Oromo. To dzięki nim w XIII lub XIV wieku arabscy kupcy mogli zabrać owoce kawy do Jemenu, gdzie opracowano znane do dziś metody obróbki ziaren i parzenia aromatycznego napoju. W samym rozpowszechnieniu zwyczaju picia kawy istotną rolę odegrali Beduini, którzy spopularyzowali ten zwyczaj na całym Półwyspie Arabskim.

Sidamo to największy obszar upraw kawowca w Etiopii. Jednak mimo swojej wielkości, potencjału i wielowiekowej tradycji, nigdy nie stał się terenem przemysłowych upraw. Uprawy na wielkich, profesjonalnych plantacjach według różnych źródeł stanowią jedynie 15-20%.

Druga, przeważająca metoda uprawy, to małe, najczęściej rodzinne gospodarstwa. Etiopia nie jest zamożnym państwem, dlatego mali przedsiębiorcy nie mogą pozwolić sobie na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań – systemów nawadniania, pestycydów czy maszyn rolniczych. Co za tym idzie, sposób uprawiania kawy nie zmienił się tam od setek lat! Owoce zbierane są ręcznie, a następnie przerabiane na mokro w gorącym, afrykańskim słońcu. Ten model produkcji sprawia, że w filiżance Etopii Sidamo można niemal namacalnie poczuć smak tradycji.
Warto dodać, że niektóre etiopskie odmiany, jak Ethiopia Djimmah produkowane są ze zbiorów, gdzie owoce kawowca zbierane są również z dziko rosnących krzewów. Dalszy proces obróbki jest taki sam, jak w przypadku ziarna z plantacji.

Odmiana Etiopia Sidamo rośnie na zboczach Wyżyny Abisyńskiej, na wysokości 1500-2200 m n.p.m. Cechą szczególną uprawy w takich warunkach jest wolniejszy wzrost i dojrzewanie owoców. Dzięki temu mają one więcej czasu na pobieranie z gleby cennych składników odżywczych.

Region Sidamo znajduje się w strefie klimatu podrównikowego o cechach monsunowych, a w tej części Wyżyny Abisyńskiej, w której uprawiana jest kawa, występują urodzajne gleby wulkaniczne.

To właśnie połączenie położenia, klimatu i gleby daje efekt, który podbił już serca tysięcy kawoszy – niesamowity smak

Smak i aromat

Tak jak większość afrykańskich kaw speciality, tak również Etiopia Sidamo może pochwalić się znakomitym balansem smaków.
Znajdziemy w niej wszystko, za co można pokochać kawę z Afryki: łagodna kwasowość cytrusów, delikatna słodycz, lekko wyczuwalne nuty pikantne, kwiatowe i orzechowe, a przy tym brak goryczy. To bogactwo smaków sprawia, że każda porcja Etiopii Sidamo jest niezwykłą sensoryczną podróżą. Etiopczycy piją ją niespiesznie – parzą ją zgodnie z tradycją i celebrują długimi godzinami. Europejskie „wyjście na szybką kawę” byłoby dla nich obrazą.
To co – macie ochotę na łyk tej bezdyskusyjnie wyjątkowej kawy? Nie musicie szukać – dostaniecie ją w naszym sklepie!

Zapraszamy do naszego sklepu TUTAJ kupisz najwyższej jakości, świeżo paloną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *