Dipper vs french press – podobieństwa i różnice

Najwyższej jakości świeżo palona kawa

Na smak i aromat kawy składa się wiele czynników. Od sposobu jej uprawy czy warunki, w jakich dojrzewa, a także późniejszy procesu obróbki ziaren. Jednak tak jak mawiają – diabeł tkwi w szczegółach, a jest nim w tym przypadku również i ostatni krok – czyli sposób, w jaki ją przygotowujemy.

Poza najprostszym zalaniem wrzątkiem czy posłużeniem się wybranym rodzajem ekspresu, chcielibyśmy przyjrzeć się i poświęcić więcej uwagi dwóm wybranym sposobom, które są równie nieskomplikowane i szybkie, a jednak pokazują, że wygospodarowanie kilku dodatkowych minut czy odpowiedniego wyposażenia potrafi znacznie podnieść jakość tego napoju.

Dripper a french press – na czym polega jedno, a na czym drugie?

Nazwa jest bardzo intuicyjna, ponieważ angielskie “drip” to nic innego jak kapanie. I o to właśnie chodzi w tym sposobie parzenia kawy – tu sączy się ona przez niewielki otwór. Dripper to dokładnie wyspecjalizowana filiżanka o nieco stożkowatym profilu. Potrzebny będzie także papierowy filtr, który oddzieli gotowy napar od fusów.

French press już na pierwszy rzut oka wygląda na bardziej skomplikowane akcesorium kuchenne – niekoniecznie ma to jednak odzwierciedlenie w użyciu. Cylinder, wykonany najczęściej ze szkła z elementami z metalu, to nasz wyjściowy pojemnik. Wewnątrz znajduje się tłok z sitkiem, który po zaparzeniu oddziela produkt wyjściowy od zmielonych ziaren, przyciskając je do dna naczynia, a napar pozostawiając na górze. 

Czy można tu wyłonić zwycięzcę?

Tak naprawdę ostatnie słowo należy do każdego z nas – w końcu wszystko zależy od naszych preferencji co do smaku, wyczuwalnego aromatu i innych detali. Można jednak jednogłośnie stwierdzić, że kawa z drippera będzie nieco delikatniejsza, a przy tym skuteczniej powtrzyma przedostawanie się pojedynczych ziaren z fusów niż sitko french pressa. 

French press z kolei nie wymaga posiadania filtrów, a uzyskiwany napój będzie zdecydowanie bardziej intensywny. I choć obydwie metody są na banalnie proste, french press stał się popularniejszy od drippera, dzięki czemu także o wiele łatwiej dostać go w sklepach.

Shopping Cart
Scroll to Top