Co to jest terroir?

Najwyższej jakości świeżo palona kawa

Choć najczęściej pozyskuje się ją z ziaren słynnej Arabiki czy też z jeszcze bardziej intensywnej Robusty, gatunki kawy oraz miejsce, z którego pochodzą, to jeszcze nie wszystko. To, co tak bardzo poróżnia między sobą smak tego płynu to kompozycja wielu czynników, o których zaraz opowiemy. 

Wszystko zawiera się pod jednym pojęciem – terroir. Wywodzi się z francuskiego “terre” i oznacza glebę. Jest to więc nic innego jak całokształt czynników atmosferycznych i fizycznych ziemi, które wykształciły konkretny aromat kawy jeszcze zza jego życia jako roślina. Określenie to stosowane może być jednak nie tylko wobec kawy, ale także i win czy serów.

Wszystko to, co uwalania potencjał smaku

Przede wszystkim – gleba. To przecież tu znajduje się niemal wszystko, co później dostaje się do wnętrza kawowca. Stosunek składników mineralnych, takich jak fosfor, magnez czy potas, wpływa nie tylko na smak, ale i wartości odżywcze – a przy tym także i terroir. Zakwaszenie gleby odbija się później również na kwasowości, naturalnie wyczuwanej w gotowym do spożycia napoju.

 
Nie tylko jak, ale i gdzie – poza szerokością geograficzną, dla terroir istotna jest także wysokość, na jakiej rośnie kawowiec. Tak samo jak i dla nas wyczuwalne są zmiany na różnych wysokościach, tak samo jest i z roślinami. Kawie służą większe liczby – powietrze jest tam znacznie mniej zanieczyszczone i chłodniejsze, a poza tym może łatwiej bronić się przed działaniem szkodników, których jest tam zdecydowanie mniej.

 

Kawowce lubią słońce i wodę

To jednak nie koniec cech, jakie składają się na ogół terroir. Istotna jest także wilgotność, w tym jej poziom, a także częstotliwość opadów – w tym przypadku również stawiają na obfitość. Należy jednak uważać – zbyt długi nadmiar im nie służy. To samo można powiedzieć o nasłonecznieniu. Jego częstotliwość oraz temperatura wpływają na tempo dojrzewania kawowca. Promienie mogą jednak zbyt mocno spalić ziarna, a poza tym krótszy pobyt rośliny w ziemi to uboższe zróżnicowanie w smaku napoju. 

Shopping Cart
Scroll to Top