Z procesami obróbki ziaren z pewnością kojarzy się ich palenie – to dlatego właśnie są wydzielają taki aromat, są kruche i łatwe do zmielenia. Jest to jednak sposób jeden spośród wielu, a z pewnością jeden z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych. Z pozostałych, choć są zdecydowanie mniej popularne, również uzyskuje się ten tak pożądany na całym świecie napój.
Zanim jeszcze o fermentowanej kawie – czym jest fermentacja?
Choć nie kojarzy się najlepiej, wcale nie musi jednoznacznie oznaczać psucia. Fermentacja to proces polegający na przemianie zawartych wewnątrz określonego produktu związków organicznych. Dzieje się to w otoczeniu pozbawionym tlenu i za pośrednictwem poszczególnych gatunków mikroorganizmów, którym tlen również nie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.
Jak ma się to w przypadku kawy?
Istnieje kilka odmian fermentowanej kawy, a różnią się w zależności od tego, jak wygląda proces jej przygotowania po zebraniu ziaren. Proces fermentacji przeprowadzać mogą na przykład bakterie lub drożdże, a w obu przypadkach niezbędne będzie odcięcie dopływu tlenu. Ziarna są zawsze uprzednio myte i suszone, co powtarza się także po kontakcie z mikroorganizmami.
Inne szczegóły, takie jak panujące warunki, długość ekspozycji na dany etap procesu, a także odmiany i miejsce, w którym dojrzewały wcześniej ziarna, mogą mieć naturalny wpływ na znaczne różnice w smaku gotowego już napoju. Często mowa o wysokiej kwasowości fermentowanego naparu, z kolei innych zachwyca wyraźnym aromatem słodyczy w posmaku.
Kawa fermentowana – lepsza czy gorsza?
Wszystko zależy jednak od odmiany, miejsca oraz sposobu przyrządzenia danego gatunku kawy – zupełnie tak, jak w przypadku standardowej Arabiki – czemu więc nie dać szansy i tej? Poświęca się jej znacznie więcej czasu, dlatego jej wartość jest w praktyce o wiele większa. Produkty te, choć znacznie mniej powszechnie dostępne, wciąż załapać można na wielu stronach internetowych z bogatym asortymentem tych cenionych napojów z całego świata.