Okres letni sprzyja spożywaniu zimnych napojów – potrafią niezwykle orzeźwić oraz skutecznie ochładzają w upalne dni. Oprócz soków z lodem, mrożonej herbaty czy lemoniady możesz przygotować jeszcze jeden napój – cold brew coffee. Kawa na zimno jest nam znana nie od dziś, a odpowiednio zrobiona jest nie tylko smaczna, aromatyczna, ale również energetyzująca. W tym wpisie dowiesz się na czym polega jej fenomen oraz jak prawidłowo ją przygotować z wykorzystaniem produktów dostępnych w naszym sklepie! Podpowiemy Ci, które kawy z oferty Cafe Ina sprawdzą się najlepiej do wykonania tego napoju we własnym domu tak, aby smakował jak kawa z najlepszej kawiarni!
Co to jest cold brew coffee i jak się ją robi? Poznaj sekret mrożonej kawy na upalne dni!
W języku angielskim termin cold brew oznacza parzenie kawy na zimno – czy taki proces ma sens i jest w ogóle możliwy? Oczywiście, że tak! Mimo, że przywykliśmy do parzenia kawy na gorąco, smakuje ona równie dobrze w wersji na zimno. Wysoka temperatura pozwala po prostu oszczędzić czas podczas robienia kawy, co wcale nie oznacza, że używając chłodnej wody nie osiągniemy aromatycznego i pełnego smaku naparu.
Zwyczaj przygotowywania cold brew coffee dopiero od niedawna podbija serca ludzi, ale mało kto wie, że zapoczątkowali go Japończycy u schyłku XVI wieku. Zasada jej przygotowania jest bardzo prosta i polega na trzymaniu kawy przez dłuższy czas w zimnej wodzie tak, aby oddała swój aromat i smak.
Różnice między ice coffee a kawą parzoną na zimno, czyli cold brew – czy to jeden i ten sam napój?
Wiesz już co to jest i jak zrobić cold brew coffee, ale czy przygotowując ją samodzielnie możesz pochwalić się znajomym, że zrobiłeś kawę mrożoną? Niekoniecznie. Istnieje kilka różnic między ice coffee a napojem parzonym na zimno, które można zauważyć już na etapie przygotowania tych napojów. Kawa mrożona, mimo swej nazwy, jest parzona na gorąco, a następnie wzbogacona kostkami lodu oraz innymi dodatkami. Natomiast na zrobienie cold brew coffee potrzeba więcej czasu – od kilku godzin do doby – tak, aby w pełni oddała swój smak i aromat w wodzie o temperaturze pokojowej. Ponadto kawa parzona na zimno ma znacznie delikatniejszy smak i będzie lepszym wyborem dla osób z wrażliwym żołądkiem.
Najlepsze kawy do zrobienia cold brew coffee we własnym domu!
Odpowiedzieliśmy już na pytanie co to jest cold brew coffee, czas więc przejść do kwestii związanych z jej przygotowaniem. Zanim to, warto skupić się na wyborze odpowiedniej kawy. Jeżeli do zrobienia napoju planujesz użyć zwykłej kawy, z jakiej korzystasz na co dzień, samodzielna próba przygotowania cold brew coffee może skończyć się niepowodzeniem. W tym celu najlepiej sięgnąć po grubo lub średnio mielone ziarna takie jak Arabika. W Cafe Ina znajdziesz jej szeroki wybór i samodzielnie dobierzesz stopień mielenia oraz palenia dostosowany do metody parzenia.
Przepis na przepyszne cold brew coffee od Cafe Ina!
Nadszedł czas na to, na co czekali wszyscy miłośnicy kawy czytający nasz artykuł – przepis na niezwykle aksamitną i pełną smaku kawę cold brew coffee. Aby ją zrobić przygotuj grubo mieloną kawę (najlepiej z oferty sklepu Cafe Ina) oraz jeden z takich przyrządów, jak:
- zaparzacz typu french press,
- papierowe filtry,
- sitko o drobnych oczkach.
Przyda Ci się również naczynie, w którym zaparzysz kawę na zimno – może to zarówno zwykły słoik, jak i miska.
Proces robienia tego napoju jest niezwykle prosty – pierwszym krokiem jest wsypanie kawy do wybranego naczynia, a następnie zalanie jej wodą w temperaturze pokojowej. Najlepiej, aby była ona uprzednio przefiltrowana lub przegotowana. Jakie proporcje należy zachować? Na jedną porcję kawy przeznacz około 4 porcji wody – dzięki temu uzyskasz jak najlepszy smak i aromat. Następnie przykryj naczynie i odłóż je do lodówki na maksymalnie 24 godziny. Po upływie tego czasu przelej napój przez sitko wyłożone filtrem lub podwójną gazą i poczekaj, aż cały koncentrat znajdzie się w drugim naczyniu. Tak zrobioną kawę cold brew coffee możesz przechowywać w lodówce do 7 dni i zaserwować z dowolnymi dodatkami – lodem, mlekiem, a nawet napojem alkoholowym.