Historia kawy

Najwyższej jakości świeżo palona kawa

Obecnie trudno jest wyobrazić sobie poranek bez kubka ciepłego i aromatycznego napoju, który stawia nas na nogi dając energię na cały dzień. Dla wielu z nas parzenie mocnej Robusty lub pełnej smaku Arabiki jest nieodzownym elementem codziennej rutyny, sposobem na chwilę relaksu pomiędzy wykonywanymi obowiązkami, a także okazją do spotkania się z bliskimi przy jednym stole. Kawa to jeden z najbardziej popularnych napojów, który można podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno, wykorzystywać do wielu przepysznych deserów, a także do produkcji kosmetyków. Jak to się stało, że każdego dnia trafia do Twojego ulubionego kubka, jest parzona w każdej kawiarni i sprzedawana na całym świecie – w tym w sklepie internetowym Cafe Ina? Dowiedz się skąd pochodzi poznając jej fascynującą historię przedstawioną w naszym artykule!

Skąd tak właściwie pochodzi kawa i jak została odkryta?

Zastanawiałeś się kiedyś jak to w ogóle się stało, że każdego dnia możesz rozsmakowywać się w kawie? Niewiele osób zna jej historię oraz wie skąd pochodzi ten popularny napój i jego odmiany takie jak Arabica czy Robusta. Zanim trafił do sklepów i został rozpowszechniony na całym świecie, odkryto go w Etiopii, a konkretnie w regionie Kaffa, z którego prawdopodobnie pochodzi. Mimo, że hodowla owoców kawowca ma długą, bo aż 2000-letnią historię, to jako napój podawany w eleganckich filiżankach czy sprzedawany w sklepach i pierwszych kawiarenkach został odkryty już około drugiej połowy XV wieku dzięki kupcom, którzy zajmowali się jego sprowadzaniem.

Skąd wziął się zwyczaj parzenia i picia kawy oraz jak odkryto jej pobudzające właściwości?

Nie ma jednej wersji wydarzeń oraz historii, która opowiadałaby o tym w jaki sposób ludzie zaczęli pić kawę lub parzyć takie jej odmiany, jak Arabica czy Robusta. Istnieją natomiast różnorodne legendy tłumaczące fenomen tego napoju i jego popularność na całym świecie. Według jednej z tych historii to właśnie zwykły pasterz z Etiopii mógł zapoczątkować zainteresowanie tym napojem, które ostatecznie poskutkowało zakładaniem kawiarni i sklepów.

Zauważył on, że jego kozy jedzą dziwne czarne jagody – prawdopodobnie nasiona znanych nam dzisiaj odmian takich jak Arabica czy Robusta – które powodowały u nich duże pobudzenie. Ludzie, zainteresowani takimi właściwościami chcieli sami spróbować, jak smakują, ale niestety jedyne, co poczuli, to nieprzyjemny gorzki smak. W przypływie gniewu wrzucili je go ognia, a palone ziarna kawy zaskoczyły ich niezwykłym aromatem i ostatecznie zachęciły do sporządzenia wywaru.

Pierwsze kawiarenki i sklepy, w których podawano kawę – jak rozpoczęła się historia kultywowana współcześnie w sklepie Cafe Ina?

Historia kawy to nie tylko ciekawe legendy i podania, ale również faktyczne wydarzenia, które miały wpływ na to, jak dzisiaj wygląda sprzedaż Arabiki czy Robusty w sklepach. Taką historię tworzą pierwsze zakładane kawiarnie i sklepy. Wiadomo, że pionierem w tej dziedzinie było miejsce otwarte w Imperium Osmańskim w XV w., ale pojawiały się one również w Europie pod koniec XVI w. Mimo, że początkowo ludzie byli sceptycznie nastawieni do parzenia Arabiki czy Robusty, a niektórzy uważali je nawet za zło ostateczne i zakazywali jej picia, to oczywiście nie powstrzymało to ludzi przed rozkoszowaniem się jej smakiem.

Nie tylko na świecie, ale również w Polsce – oto, jak kawa trafiła do naszego kraju!

Oczywiście w zestawieniu historycznym nie mogło zabraknąć również naszego kraju – w Polsce kawa i jej poszczególne odmiany – Arabica czy Robusta – pojawiły się prawdopodobnie około XVII wieku, a zwyczaj jej picia został zapoczątkowany przez Turków znad Mołdawii. Jednak dopiero w XVIII wieku zaczęły powstawać pierwsze kawiarnie i sklepiki sprzedające ziarna – na początku dla bardziej zamożnych Klientów, a w późniejszym czasie rozszerzając swoją ofertę na większą skalę. Obecnie możemy kupować zarówno ziarna Arabiki i Robusty w całości, a także mielone oraz rozpuszczalne napoje w wielu zakątkach świata, w tym przez internet w miejscach takich jak sklep z kawą Cafe Ina!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top