Ciekawostki na temat kawy, o których nie masz pojęcia.
Kawa to trunek znany na całym świecie od setek, jeśli nie tysięcy lat. Spożywamy ją codziennie w wielu wariantach jako napój z dodatkiem cukru, spienionego mleka, a także do koktajli z alkoholem, do przygotowania deserów np. tiramisu, bądź jako dodatek do lodów. Przez lata powstało sporo mitów na temat kawy, a wiele faktów nadal jest nieznanych. Poznajcie kilka ciekawostek na temat kawy, o których nie mieliście pojęcia.
1. Kawa pochodzi od … kozy. Wyobrażacie sobie, jak może zachowywać się koza po wypiciu kawy? Na pewno niecodziennie. Według legendy właśnie tak też zachowywały się kozy pewnego etiopskiego pasterza, który zaciekawiony ich nadmierną skocznością sam postanowił spróbować ziaren kawy. Zaskoczony działaniem ziaren, rozprzestrzenił informację o pobudzających efektach, co po wielu latach doprowadziło do tego, że kawa jest tak dobrze znana na całym świecie.
Dziś Etiopia jest jednym z głównych światowych eksporterów kawy. Zresztą w naszym sklepie możecie znaleźć kawę z Etiopii. Kto wie, być może to właśnie ta odmiana zapoczątkowała modę na picie tego pobudzającego trunku?
2. Napoje energetyczne nie zastąpią kawy.
Na pewno znasz choć jedną osobę, która nie pije kawy, ale jest fanem napojów energetycznych. Wielu ludzi uważa, że pobudzają tak skutecznie jak kawa. Dlaczego tak jest? W zależności od rodzaju kawy, w tym jej pochodzenia, sposobu palenia i przyrządzenia, 100 ml gotowej kawy z ekspresu od 50 do 80 mg kofeiny. Espresso natomiast zawiera aż 1700-2250 mg kofeiny na 100 ml. Dla porównania, większość popularnych “energetyków” zawiera jedynie 32 mg na 100 ml. Dlaczego więc wiele osób twierdzi, że napoje pobudzają ich bardziej niż kawa? Odpowiedzią jest cukier. Napoje energetyzujące najczęściej zawierają ok 11 gram cukru na 100 ml napoju, co daje 27,5 gram na puszkę 250 ml, czyli 5,5 łyżeczki cukru. Można więc śmiało powiedzieć, że to nie kofeina, a wysoka zawartość cukru stawia na nogi.
3. Kawa czy herbata ? a może Yerba?
Alkaloid purynowy 1,3,7-trimetylo-1H-puryno-2,6(3H,7H)-dion. Ciężko się wymawia, prawda? Zdecydowanie łatwiej się pije. Ten związek chemiczny zawiera zarówno herbata, kawa, guarana jak i yerba mate. Wszystkie te rośliny zawierają dokładnie ten sam związek chemiczny, nieważne czy nazywamy go kofeiną, teiną czy mateiną. Różne działanie na nasz organizm może być spowodowane zawartością innych związków chemicznych. Przykładowo teina, czyli kofeina zawarta w herbacie, występuje w mniejszym stężeniu niż w kawie oraz gorzej się wchłania, przez co jej działanie nie jest tak widoczne jak w przypadku kawy. Zawartość teiny różni się też od rodzaju herbaty. 250 ml zaparzonej czarnej herbaty zawiera ok. 50-80 mg teiny, ta sama ilość białej herbaty zawiera ok. 75 mg teiny, najsłabsza zaś zielona herbata może zawierać 30-50 mg teiny.