Matcha

Najwyższej jakości herbata zielona

Słowo matcha w dosłownym tłumaczeniu oznacza herbatę w proszku. Rzeczywiście jest to sproszkowana zielona herbata. Jej uprawa jest bardzo specyficzna. Pola przed zbiorami są zacieniane poprzez specjalne bambusowe konstrukcje, które utrudniają dostęp do światła. Dzięki temu rośliny produkują więcej chlorofilu a co za tym idzie przenoszą więcej substancji odżywczych do młodych listków. Po zebraniu są one suszone i ścierane na proszek. Oprócz tego w liściach powstaje wiele aminokwasów przez co napar z nich jest słodki i aromatyczny. Cały ten proces zacieniania powstał w Japonii w drugiej połowie XVI wieku i funkcjonuje do dziś. Z tekstu poniżej dowiecie się o właściwościach i zastosowaniach matchy oraz o sposobie jej zaparzania. 

Właściwości zdrowotne płynące z zielonej herbaty matcha. 

Matcha wpływa korzystnie na cały nasz organizm. Dzięki zawartości antyoksydantów skutecznie zapobiega dolegliwościom takim jak nadciśnienie czy choroby serca. Jest polecana dla osób, które spożywają duże ilości kawy aby się pobudzić. Jedna filiżanka herbaty matcha równa się 10 filiżankom zwykłej kawy. Oprócz tego, kofeina w niej zawarta uwalnia się stopniowo, więc nie ma obaw o nagły spadek energii. Długie parzenie herbaty powoduje, że zyskuje ona właściwości antystresowe i odprężające. Wszystko to za sprawą zawartej w niej L-teaninie, która zapewnia utrzymanie prawidłowego poziomu dopaminy oraz serotoniny. Te substancje wpływają na dobry sen czy odczuwanie przyjemności. Picie sproszkowanej herbaty matcha może być pomocne podczas odchudzania, bowiem posiada ona związki wpływające na poprawę metabolizmu. Oprócz tego matcha wpływa na zwiększenie odporności. Jeden z głównych składników czyli katechiny wzmacniają organizm oraz działają antybakteryjnie i antywirusowo. Osoby, które piją regularnie matchę mają mniejszy poziom złego cholesterolu a ich organizm szybciej oczyszcza się z toksyn. 

Jak zaparzać sproszkowaną matchę?

Zaparzenie herbaty matcha nie jest trudne lecz potrzebujemy do tego specjalnej miski (matchawan), bambusowego pędzla (chasen) oraz szpatułki do nabierania herbaty (chashaku). Przed parzeniem należy przesiać matchę przez sitko, aby rozbić grudki. Kiedy herbata jest już przesiana wsypujemy ją do miski i rozprowadzamy z niewielką ilością wody. Następnie dodajemy więcej wody i spieniamy wszystko szpatułką. Istnieją dwa sposoby zaparzania matchy. Jednym z nich jest usucha, którą przygotowuje się z około 1,75g matchy oraz 75ml wody. Podczas jej przygotowywania należy rozprowadzić i spienić napar aż do powstania puszystej pianki. Drugim sposobem jest koicha, do której potrzebujemy 40ml wody oraz 3,75g matchy. Jest to zdecydowanie mocniejsza wersja. W tym przypadku nie spieniamy naparu i podajemy go w wersji bez pianki. Koicha często serwuje się razem z małą, słodką przekąską. Ma to za zadanie złagodzić gorzki smak herbaty. 

Zastosowanie matchy.

Oprócz zaparzania naparu, możemy ten zielony proszek wykorzystać również kuchni, jako dodatek do tortów, ciast czy innych słodkich rzeczy. Sproszkowaną herbatę możemy użyć także do przygotowania jogurtów czy koktajli. Tak przygotowane słodkości wyróżniają się intrygującym smakiem oraz charakterystycznym kolorem. Matcha doskonale sprawdza się również w potrawach na słono. Ponadto herbatę wykorzystuje się w kosmetyce. Jest dodatkiem do maseczek, dzięki którym twarz jest wyraźnie odżywiona i nawilżona. Przy regularnym stosowaniu widoczne jest zmniejszenie się ilości wyprysków.

Matcha zdecydowanie jest produktem posiadającym szereg zdrowotnych właściwości, z których warto jest skorzystać. 

Zapraszamy do naszego sklepu TUTAJ kupisz matcha najwyższej jakości.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top