Herbata Czarna

Herbata niejedno ma imię. Wielu z nas spożywa ten napój od dzieciństwa codziennie do śniadania, inni gustują w jej różnych odmianach. Wśród różnych odmian herbaty króluje czarna herbata, która jest najpopularniejszą odmianą herbaty w Polsce i w wielu krajach świata.

Od liścia do kubka

Wszystkie rodzaje herbat pochodzą głównie z gatunku rośliny o nazwie Camellia sinensis, czyli herbaty chińskiej. Jednak różne sposoby jej zbioru i późniejszego przetwarzania powodują, że powstają różne typy herbat, które możemy znaleźć na półkach sklepowych. W przypadku herbaty czarnej zaraz po zbiorze upraw liście krzaków herbacianych są mocno ugniatane i rozdrabniane, aby wywołać proces oksydacji. Jest on możliwy wtedy, kiedy liście wystawione są na działanie tlenu z powietrza. To właśnie procesy chemiczne, jakie zachodzą wówczas w liściach, nadają czarnej herbacie jej ciemną barwę, mocny smak i charakterystyczny aromat. Odróżnia to czarną herbatę od np. herbaty zielonej, do której produkcji nie jest potrzebny proces oksydacji, dlatego też mają one odmienny smak i różnią się właściwościami odżywczymi.

Zdrowie ukryte w torebce

Jeśli przyjrzymy się zaletom picia czarnej herbaty, znajdziemy wiele argumentów przemawiających za jej zdrowotnymi właściwościami.

  • bogate źródło antyoksydantów – tzw. przeciwutleniacze zawarte w parzonej herbacie czarnej zwalczają wolne rodniki, które mogą przyczyniać się do rozwoju chorób;
  • działanie ochronne – kolejny składnik czarnej herbaty powstrzymujący działanie wolnych rodników to katechiny, które chronią organizm przed zmianami miażdżycowymi, zawałem.
  • pobudzające działanie  – czarna herbata ma nie tylko orzeźwiający smak, ale także dzięki obecności kofeiny wykazuje działanie energetyzujące, dodaje sił witalnych.
  • działanie odkażające  – dzięki obecności składnika o nazwie tanina, który wiąże toksyny, czarna herbata bywa stosowana jako odtrutka przy zatruciach.

Poza tymi właściwościami niewątpliwą zaletą czarnej herbaty jest jest krótki czas parzenia, ale przede wszystkim wyjątkowy, nasycony aromat, który powoduje, że pijemy ją chętnie zarówno w lecie, jak i zimie, do śniadania i do spotkań z przyjaciółmi.