Cafe Ina Mexico Maragogype

Kawy Świata – Mexico Maragogype
“Nowy rok – nowy ja”. Ile razy to słyszeliśmy? Ilu z Was ma wśród znajomych osoby, które obiecują sobie, że od nowego roku coś zmienią i… nic nie robią? Z nami jest inaczej. Postanowiliśmy, że w 2019 będziemy więcej pisać o kawach, które przyjeżdżają do palarni z różnych stron świata. Na pierwszy ogień idzie Mexico Maragogype, powszechnie zwana „Marago” – kawa o wyjątkowo dużych ziarnach.

Historia
Jest rok 1870. W Maragogipe, niewielkim miasteczku w stanie Bahia w Brazylii, odkryta zostaje nieznana dotąd odmiana kawy. Jej ziarna są znacznie większe od wszystkich dotychczas znanych. Przekraczają je rozmiarem nawet o ⅔, dorastając do 2 cm. Okazuje się być mutacją znanej i rosnącej w tamtych terenach arabiki. Ziarna z Maragogipe rosną i dojrzewają dłużej. Zawierają też więcej cukrów i kofeiny, co wpływa pozytywnie na smak przygotowanego z nich naparu, nie pozbawiając go “mocy”. Okazuje się, że duży wpływ na jakość rozwoju tej mutacji mają warunki zewnętrzne, dlatego wkrótce hodowla kawy o “słoniowych ziarnach” przeniesiona zostaje do Meksyku, gdzie kawę hodowało się już od 1790 roku.

cafe-ina-maragogipe-1200x630

Produkcja
Na początku XX wieku produkcja kawy w Meksyku zaczyna rozkwitać, głównie za sprawą żyznych ziem m.in. w Chiapas oraz Soconusto. Dziś Meksyk jest 8. największym producentem kawy na Świecie, a kawa nazywana “Mexico Maragogype” doskonale znana kawoszom z całego świata. Produkowana jest już na przemysłową skalę, dzięki czemu można kupić ją także w Polsce. Kawa ta najlepiej rośnie na terenach położonych w okolicach 1200-1500 m.n.p.m. Krzewy kawowca z Maragogipe sadzone są w większych odległościach od siebie niż “zwykłe” gatunki, dzięki czemu roślina może swobodnie rozwijać się i urosnąć do pożądanych rozmiarów.

Smak i aromat
Jak wcześniej wspomnieliśmy, ziarna “Słoniowej kawy” zawierają więcej słodyczy, co przekłada się na mocno wyczuwalne aromaty kojarzące się ze smakiem miodu, wanilii, winogron, a nawet brandy. Mexico Maragogype charakteryzuje także niska kwasowość, co pozwala bardziej cieszyć się jej złożonym smakiem i aromatem. Dlatego też nie wolno jej “przepalić” – najlepiej smakuje palona w stopniu średnim. Mimo swojej delikatności, Mexico Maragogype doskonale pobudza. Polecana jest jako kawa poranna – jej przyjemna, nienachalna gorycz i wysokie stężenie kofeiny z pewnością postawią na nogi niejednego kawosza.

Cafe Ina - Mexico Maragogype

Gdzie kupić?
Od niedawna kawę Mexico Maragogype można nabyć w naszej palarni Cafe Ina oraz w sklepie internetowym.